Три найбільш популярних порушення в держзакупівлях в системі Прозорро

Одне з улюблених справ в нашій країні у чиновників, які займаються держзакупівлями – це злодійство державних коштів. Приємно набити кишеню освоєними грошима через «кишенькових» постачальників, з якими були розділені гроші, спрямовані на придбання товарів або послуг. Однак, завдяки системі електронних закупівель Прозорро, такими справами стало займатися більш ризиковано і менш комфортно. Справа не стільки в можливості потрапити під перевірку контролюючих органів, а скоріше потрапити під фокус ЗМІ або розслідування активістів, і подальше оприлюднення махінації.

Після впровадження Прозорро чиновники стали винахідливими, і вже не в нахабну крадуть, як це було за старим форматом закупівель, а змушені придумувати, адже красти хочеться, натура вимагає оббирати громадян своєї країни і державу.

Тут ми хочемо представити вашій увазі три найбільш поширені способи, по обходу системи Прозорро, і спробі допуску до закупівель «своїх» постачальників.

Спосіб 1: Надумана дискваліфікація «несвоїх» учасників

Самий не винахідливий спосіб. Замовник дискваліфікує учасників за мізерними, іноді надуманими причинами, що не відносяться прямо до предмету закупівлі, основної пропозиції або інших важливих умов тендеру. Іноді дискваліфікація дійсно має місце на підставі серйозних обставин, але часто зустрічаються варіанти лобіювання інтересу одного конкретного учасника, навіть незважаючи на більш високу ціну його пропозиції. Або ж найменші недоліки одного призводять до дискваліфікації і грубі порушення «свого» учасника не помічаються.

Спосіб 2: Умови під свого постачальника

Це один з найпопулярніших способів, в якому умови майбутнього тендеру прописуються під товар або послугу конкретного постачальника. Наприклад, потрібен специфічний документ, на отримання якого потрібно нормальній фірмі 1-1,5 місяця, а до початку торгів залишається 2 тижні. І раптом, який збіг обставин, у свого постачальника такий документ є і вже оформлений.

Зустрічаються варіанти прописування в вимогах до продукції дуже специфічних характеристик, які конкретно вказують на потрібного виробника або постачальника.

Спосіб 3: Маскування тендера від конкурентів під «кишенькового» постачальника

Чиновники спеціально ховають тендер в системі Прозорро. Роблять в ключовому слові замовлення граматичну помилку або дві, розміщують тендер в іншій категорії, називають тендер незрозумілими словами, які безпосередньо не відносяться до предмету закупівлі. Тобто ховають тендер таким чином, щоб пошукові запити і фільтри нормальних компаній не знайшли таку закупівлю. А своєму «кишеньковому» постачальнику дають пряме посилання на цей тендер. У підсумку «кишеньковий» постачальник виграє тендер, так як на ньому і не було конкуренції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *